5+1 Kluczowych sposobów na pozyskanie finansowania dla małych firm – CapitalKo

Czy istnieje coś, co łączy małą, urokliwą kawiarnię, aplikację mobilną oraz giganta technologicznego, jakim jest Apple? Początki ich działalności zazwyczaj wiązały się z potrzebą zewnętrznego wsparcia finansowego, które pozwoliło im osiągnąć obecne poziom.

Na rynku nieustannie pojawiają się nowe firmy, ale tylko niektóre z nich są w stanie wytrzymać rywalizację. Kluczem do przetrwania jest ciągły rozwój, ekspansja i promocja swojego biznesu skuteczniej niż konkurencja. Małe firmy często nie mają odpowiednich środków na pokonanie przeszkód lub na skok jakościowy. Wówczas przedsiębiorca staje przed wyzwaniem pozyskania dodatkowego finansowania.

Wysokość finansowania zależy od typu prowadzonej działalności oraz celu, na który jest potrzebne wsparcie. Istnieje wiele sposobów na pozyskanie funduszy na rozwój własnej firmy, z różnymi zaletami i wadami. W tym artykule przyjrzymy się im bliżej.

Pożycz od krewnych lub przyjaciół

Jeżeli potrzebujesz stosunkowo niewielkiego kapitału, ta opcja może być skuteczna. Być może nie będziesz musiał nawet płacić odsetek, jeżeli pożyczysz od osoby bliskiej. Pamiętaj jednak o punktualnym spłaceniu takiej pożyczki, aby nie zaszkodzić relacji z bliskimi.

Wykorzystaj karty kredytowe i pożyczki osobiste

Wielu początkujących przedsiębiorców korzysta z kart kredytowych lub zaciąga pożyczki osobiste, aby rozwijać swoją firmę. Minusem jest ograniczona kwota, krótki termin spłaty oraz wysokie oprocentowanie.

Kredyty bankowe dla firm

Banki oferują wiele produktów kredytowych dla przedsiębiorstw. W przypadku małych firm możliwości finansowania są ograniczone, z powodu wymogów stawianych przez banki.

Programy rządowe oraz dotacje

Rząd i władze lokalne w Polsce oferują wiele form wsparcia dla małych przedsiębiorstw. Ponadto, istnieją unijne programy dotacyjne na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

Bezpośrednie inwestycje

Jeżeli Twoja firma ma znaczący potencjał, na przykład dzięki innowacyjności, możesz spróbować pozyskać inwestycje. Środki mogą być inwestowane przez prywatnych inwestorów lub przez fundusze venture capital.

Platformy internetowe wspierające przedsiębiorców

Aby zdobyć finansowanie dla swojego pomysłu biznesowego, skorzystaj z serwisów internetowych stworzonych z myślą o wsparciu przedsiębiorców. Dzięki serwisowi finansowania online CapitalKo, firmy mogą pozyskać środki w prosty, elastyczny i nisko ryzykowny sposób.

Podsumowanie

Polskie małe przedsiębiorstwa mają do dyspozycji szereg opcji finansowania. Wybór najbardziej odpowiedniego zależy wyłącznie od Ciebie. Kluczowe jest, aby proces pozyskiwania finansowania nie stanowił dużej przeszkody, pozwalając Ci skoncentrować się na innych istotnych elementach prowadzenia biznesu.